O autorze
Absolwent politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Konsultant organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawcą i prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. W 2011 roku wybrany na posła ziemi gdyńsko-słupskiej. Obecnie jest Prezydentem miasta Słupska.

A graduate of political science and social sciences at the University of Warmia and Mazury. Consultant for human rights organizations in Poland and abroad. Founder, co-founder and long-standing president of the Campaign Against Homophobia. Elected as a Member of the Parliament of the Gdynia-Słupsk constituency in 2011. Currently Mayor of the City of Slupsk.

Dzień nauczyciela - nie tylko kwiaty!

Nie zostałbym posłem, czy Prezydentem Słupska gdyby nie wyjątkowi nauczyciele, na których miałem szczęście trafić. Osoby, które potrafiły nie tylko przekazywać wiedzę ale i inspirować. Zmienić to jak patrzyłem na świat. Każdy z nas kogoś takiego spotkał lub zna. To dzięki nim kolejne pokolenia mają wiarę i kompetencje, aby czynić świat lepszym dla siebie i innych.

To, jak zyskaliśmy dzięki nauczycielom uświadamiamy sobie zazwyczaj wiele lat po ostatnim dzwonku. Pedagodzy są w niewdzięcznej roli -  na co dzień częściej słyszą krytykę, niż pochwały i podziękowania.  W Dzień Edukacji Narodowej pamiętajmy nie tylko o okolicznościowych kwiatach, ale także o wielkiej randze i roli zawodu nauczyciela. A nauczycielom życzę, aby nawet w trudnych chwilach nie tracili wiary w to, że ich ciężka praca ma sens - to od Was zależy nasza przyszłość.

Edukacja to jeden z tych obszarów, który łączy nas wszystkich. Interes uczniów, rodziców i nauczycieli jest ten sam - mądrzy absolwenci, czyli odpowiedzialni i uczciwi obywatele oraz skuteczni pracownicy i przedsiębiorcy.

Niestety, rządzący często nie kierują się dobrem wspólnym. Doskonały przykład to ostatnia reforma edukacji minister Zalewskiej. PiS przepchnął ją bez wsłuchania się w obawy i uwagi rodziców, nauczycieli i dzieci.  Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że przez reformę pracę straci tysiące pedagogów, dziesiątkom tysięcy zmniejszono liczbę godzin. W Słupsku z wielkim bólem serca musieliśmy rozwiązać umowy z kilkudziesięcioma nauczycielami. Dla wielu świetnych pedagogów rok szkolny 2017/2018 nigdy się nie zacznie.
 
Rodzice już dziś narzekają na siatki godzin i zmiany liczby zajęć. Mniej zajęć z informatyki, za to więcej z historii i “wychowania patriotycznego”, które zastępuje nauczanie tolerancji i nowoczesnych postaw obywatelskich. W czasach, kiedy tak bardzo potrzebujemy otwartości na innych, współpracy i kreatywności, polscy uczniowie będą musieli bronić się przed indoktrynacją ideologiczną rodem z przeszłości. A przecież jest 2017 r. i potrzebujemy edukacji dla przyszłości: nastawionej na twórcze myślenie, współpracę i wyznaczanie nowych trendów.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej chciałbym życzyć wszystkim nauczycielom, aby nigdy, szczególnie w trudnych chwilach nie wątpili, czy ich wysiłek i powołanie jest potrzebne. Tylko dzięki tej trudnej, angażującej i wymagającej wielu talentów pracy setek tysięcy nauczycieli zbudujemy szczęśliwe i sprawiedliwe społeczeństwo jutra. Drogie grono pedagogiczne, dziękujemy!
Trwa ładowanie komentarzy...