O autorze
Absolwent politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Konsultant organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawcą i prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. W 2011 roku wybrany na posła ziemi gdyńsko-słupskiej. Obecnie jest Prezydentem miasta Słupska.

A graduate of political science and social sciences at the University of Warmia and Mazury. Consultant for human rights organizations in Poland and abroad. Founder, co-founder and long-standing president of the Campaign Against Homophobia. Elected as a Member of the Parliament of the Gdynia-Słupsk constituency in 2011. Currently Mayor of the City of Slupsk.

Nawet co siódmy pracownik w Polsce to tzw. pracujący ubogi!

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Wbrew temu, co często można przeczytać w mediach problem biedy i ubóstwa dotyczą nie tylko bezrobotnych i chorych. Nawet co siódmy pracownik w Polsce to tzw. pracujący ubogi. Oznacza to, że nawet wyrabiając 40 i więcej godzin tygodniowo wciąż ma się problem ze związaniem końca z końcem. Szczególnie zła jest sytuacja kobiet, osób starszych oraz młodzieży. Ten zły system uzupełnia niesprawiedliwy system emerytalny i w efekcie w 2017 r. żyjemy w kraju, gdzie 60-letnie emerytki dostają emeryturę średnio nawet o 80 proc. niższą niż mężczyźni (źródło: świeże dane ZUS).

Ubogim pracującym może być niemal każdy z nas. Bez względu na wykształcenie, płeć czy miejsce zamieszkania. 30-letni lekarz po 10 latach edukacji zawodowej zarabiający 2400 zł na rękę ledwo wynajmie mieszkanie w dużym mieście, o utrzymaniu siebie i rodziny nie wspominając. W takiej sytuacji są też miliony pracowników i pracowniczek na śmieciówkach, którzy funkcjonują bez pewności bezpiecznego jutra. To, że taką sytuację przez lata przyjmowaliśmy jako normę nie jest do zaakceptowania. Szczególnie w dobrej sytuacji gospodarczej, którą co chwila chwali się rząd z wicepremierem Mateuszem Morawieckim na czele.Polska nie będzie normalnym krajem, póki będą wokół nas osoby, które pomimo ciężkiej pracy nie stać na życie na podstawowym poziomie. Co możemy zrobić? Aby zawalczyć o bardziej sprawiedliwe wynagrodzenia musimy się przede wszystkim nawzajem wspierać. Teraz naszej solidarności potrzebują rezydenci, którzy walczą o godne zarobki i podniesienie poziomu usług medycznych dla pacjentów w Polsce. Jutro przyjdzie czas na inne niesprawiedliwie traktowane zawody. Nie powinno nas dziwić, że przepracowani i niesprawiedliwie opłacani pracownicy są nieufni wobec polityków. Ci ostatni uwielbiają okrągłe słówka, ale niekoniecznie realne działania. Od rządzących - teraz i w przyszłości - oczekujemy reform, które sprawią, że praca w Polsce przestanie być dla tak wielu osób źródłem przede wszystkim stresu i lęków.
Trwa ładowanie komentarzy...